HISTORIA CECHU
CECH RZEMIOSŁ SPOŻYWCZYCH W WARSZAWIE
To w rzemieślniczych zakładach powstawały wysokiej jakości wyroby, rażąco odbiegające od “uspołecznionych”. Rzemieślnicy wieszali u siebie krzyże, organizowali uroczyste wystąpienia i procesje w czasie świąt kościelnych.
W porównaniu z siłą, a przede wszystkim z metodami działań ówczesnej władzy, możliwości Cechu nie były duże. Niezwykle istotny był jednak sam fakt jego istnienia, spotkań z innymi rzemieślnikami, poczucie bycia razem. I choć trudno tu mówić o jakichś spektakularnych sukcesach, to jednak nie sposób pominąć tego psychologicznego znaczenia Cechu dla zrzeszonych w nim rzemieślników.
Powołanie Cechu Rzemiosł Spożywczych miasta Warszawy, w wyniku połączenia cechów Cukierników, Piekarzy, Rzeźników, Wędliniarzy i Młynarzy,
Zasięg terytorialny działania – Warszawa,
Na czele Cechu stają mianowani przez władze zarządca – Starszy Cechu oraz dwaj Podstarsi,
Cech zrzesza 235 zakładów cukierniczych, piekarskich, wędliniarskich i młynarskich,
Siedzibą Cechu jest lokal przy ul. Pańskiej 75 w Warszawie, wybudowany w roku 1933 przez rzeźników i wędliniarzy,
powołanie oddziału zaopatrzenia – hurtowni zaopatrującej zrzeszonych
członków w surowce i materiały do produkcji
pierwsze demokratyczne wybory zarządu – koniec zarządu komisarycznego
rozszerzenie zasięgu terytorialnego działania Cechu na województwo
warszawskie
rozpoczęcie budowy nowej siedziby Cechu przy ul. Lechickiej 14-A
uruchomienie klasy rzemiosła w Szkole Przetwórstwa Spożywczego w Warszawie przy ul. Komorskiej
Cech otwiera pierwszy w Polsce sklep rzemiosła spożywczego przy ul.
Ogrodowej w Warszawie
powstają insygnia władzy cechowej,
poświęcenie sztandaru Cechu
odsłonięcie w Wiedniu (Austria) ufundowanej przez Cech tablicy upamiętniającej
Franciszka Jerzego Kulczyckiego, uczestnika odsieczy wiedeńskiej 1683 r., założyciela słynnej kawiarni w Wiedniu
odznaczenie sztandaru Cechu Honorową odznaką I stopnia PCK –
po raz pierwszy w historii PCK najwyższą odznaką tej organizacji uhonorowano sztandar organizacji cechowej
utworzenie odrębnego cechu piekarzy
utworzenie odrębnego Cechu Wędliniarzy, Cech Rzemiosł Spożywczych zwraca
wędliniarzom wybudowany przez nich budynek i przenosi się do nowej siedziby przy ul. Lechickiej 14 w Warszawie
poświęcenie nowego budynku Cechu
przekształcenie się Cechu w dobrowolną organizację samorządu rzemiosła
powołanie z inicjatywy Cechu Stowarzyszenia Cukierników i Lodziarzy
Rzeczpospolitej Polskiej
inauguracja działalności Warszawskiej Szkoły Cukierniczej
organizacja akcji pomocy dla cukierników i piekarzy dotkniętych klęską powodzi
– pomoc rzeczowa i finansowa w kwocie blisko 100.000 zł
odznaczenie Cechu Medalem Czterech Wieków Stołeczności Warszawy
udział Cechu w Międzynarodowych Targach Interpiek w Bydgoszczy –
dwa złote medale targowe za najlepszy wyrób cukierniczy i za najlepszą dekorację witryny sklepowej
odznaczenie Cechu Odznaką Honorową za Zasługi dla Oświaty,
odznaczenie Cechu Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego
Cech Rzemiosł Spożywczych miasta Warszawy powstał 1 Maja 1951 roku poprzez połączenie Cechów Cukierników, Rzeźników i Wędliniarzy. Jego siedzibą został lokal przy ul. Pańskiej 75 w Warszawie wybudowany przez rzeźników i wędliniarzy w 1933 roku.
Na czele Cechu stali mianowani przez władze zarządcy, Starszy Cechu oraz dwaj członkowie Zarządu.
W roku 1956, po zmianach „październikowych”, zniesiono zarząd komisaryczny Cechu i powołano pierwszy Zarząd Cechu pochodzący z wolnych wyborów jego członków.
W ciągu prawie 70 lat istnienia i działalności Cechu, w zależności od tego, jak zmieniała się sytuacja polityczna i gospodarcza kraju, różne były pierwszoplanowe cele pracy organizacji, różna też była jego rola i znaczenie dla zrzeszonych w nim zakładów. Z tego punktu widzenia historię Cechu dziś dzielimy na trzy zasadnicze okresy.
Pierwszy od 1951 do 1956 roku – to jest od daty powstania Cechu do pierwszych wyborów.
Drugi, obejmujący okres najdłuższy, od 1956 do 1989 roku, w którym nastąpiła zmiana ustawy o rzemiośle, znosząca między innymi obligatoryjność zrzeszania się w cechach.
Ostatni wreszcie – od 1989 roku do dzisiaj działamy w warunkach dobrowolnej przynależności, będąc świadkami historycznych, gwałtownych zmian gospodarczych w Polsce.
Pierwszy okres działania Cechu to walka o przetrwanie rzemiosła, o utrzymanie prywatnych zakładów. Okres stalinowski, okres wzmożonej walki z prywatną własnością, rzetelnością, etyką, tradycjami, Kościołem, czyli właśnie z tym co uosabiało sobą rzemiosło.
To w rzemieślniczych zakładach powstawały wysokiej jakości wyroby, rażąco odbiegające od uspołecznionych, wisiały krzyże, to rzemiosło organizowało uroczyste wystąpienia i procesje w okresie świąt kościelnych. W porównaniu z siłą, a przede wszystkim metodami działań ówczesnej władzy, możliwości Cechu nie były duże i choć trudno tu mówić o jakichś spektakularnych sukcesach, to jednak były. Jednostkowe, skromne, ale jakże ważne dla rzemieślników, niejednokrotnie decydujące o ich losie. Dla zrzeszonych w nim rzemieślników niezwykle istotny był także sam fakt istnienia Cechu, możliwość spotkań z innymi rzemieślnikami i wynikające z tego poczucie wspólnoty.
W miarę postępujących zmian polityczno-społecznych i ekonomicznych kraju, rola organizacji stopniowo rosła. Wynikało to zarówno z zadań określonych w przepisach prawa, jak i z potrzeb środowiska, które oczekiwało od Cechu daleko idącej pomocy we wszystkich niemal sprawach związanych z wykonywaną działalnością a nawet wybiegających poza tę działalność.
Nie sposób wymienić wszystkich zagadnień, jakimi zajmował się Cech. Były wśród nich sprawy bardzo istotne, na przykład opiniowanie wniosków o wydanie zezwoleń na wykonywanie rzemiosła, nadzór nad nauką zawodu. Niemniej istotna wszechstronna pomoc w sprawach ekonomicznych, finansowych jak również podatkowych, w tym konsultacje i interwencje w urzędach skarbowych, współpraca z Izbą Skarbową i Ministerstwem Finansów, współpraca z innymi organami administracji państwowej, zarówno na szczeblu centralnym, jak i terytorialnym, we wszystkich sprawach dotyczących całej branży i poszczególnych członków. Należy też pamiętać, że przez wiele lat Cech uzupełniał, a wręcz wyręczał, administrację państwową.
To w Cechu rzemieślnicy odbierali tysiące kart żywnościowych dla siebie, swoich rodzin, pracowników i rodzin pracowników. Cech dzielił i wydawał kartki na paliwo. Mówiąc o historii nie można pominąć szczególnej roli Cechu Rzemiosł Spożywczych, w zasadniczy sposób wyróżniającej go spośród innych cechów, w których nie było rzemiosł z tej branży. Należy pamiętać, że władza socjalistyczna kierowała się zasadą, iż społeczeństwu potrzebne są do życia dwie rzeczy chleb i igrzyska, a chleb to właśnie rzemiosła spożywcze.
Administracja państwowa obarczyła odpowiedzialnością za zaopatrzenie Zarząd Cechu, Członkowie Zarządu, pracownicy Cechu zmuszeni byli więc do uczestnictwa w cotygodniowych naradach w Urzędzie miasta Warszawy poświęconych zaopatrzeniu sklepów, składania meldunków z produkcji pieczywa, napojów, dyżurowania w okresach przedświątecznych i innych okresach wzmożonego popytu na artykuły żywnościowe. Cech miał też obowiązek zabezpieczać stoiska z wyrobami w czasie rozlicznych festynów i innych imprez masowych, W Cechu tworzono dla potrzeb administracji terenowej plany urlopów piekarni i cukierni. Cech zobowiązany był do sporządzania szczegółowej sprawozdawczości dla GUS, dotyczącej zakładów rzemieślniczych.
Nałożenie tych obowiązków na Cech, w połączeniu z koniecznością utrzymania normalnej działalności statutowej, znajdowało odzwierciedlenie w liczbie zatrudnionych pracowników. Tym samym członkowie Cechu, płacąc składki członkowskie, ponosili bezpośrednio koszt utrzymania osób wykonujących faktycznie pracę, którą powinna wykonywać administracja państwowa.
Odrębne zagadnienie to tak zwana działalność socjalna. W różnych okresach, w zależności od liczby członków i możliwości finansowych, obejmowała ona różne kręgi. W szczytowym okresie, w połowie lat osiemdziesiątych, z działalności tej korzystali nie tylko aktualni i byli członkowie Cechu oraz członkowie ich rodzin, lecz także pracownicy zrzeszonych zakładów, ich żony i dzieci. Organizowano bale, choinki dla dzieci, paczki świąteczne, obozy i kolonie dla dzieci, wycieczki i inne atrakcje w ramach „funduszu socjalnego”.
Ostatnia wreszcie sprawa, jakże ważna dla członków Cechu to Oddział Zaopatrzenia. W zależności od okresu i sytuacji, różne były jego możliwości w zapewnieniu rzemieślnikom pomocy w zaopatrzeniu w surowce i materiały do produkcji. Przez długie lata podstawowe działanie Oddziału polegało na zdobywaniu przydziałów. Przydziały dotyczyły nie tylko surowców czy opakowań, ale również samochodów dostawczych, opon, akumulatorów i innych niedostępnych w tamtych czasach dóbr.
Trzeci, trwający do dziś okres działalności Cechu, zapoczątkowany w październiku 1989 roku, kiedy to Cech na mocy ustawy z dnia 22 marca 1989 roku o rzemiośle, uchwała Walnego Zgromadzenia przekształcił się w dobrowolną organizację samorządu rzemiosła. Deklarację dobrowolnej przynależności do Cechu złożyło wówczas 560 zakładów rzemieślniczych. Równocześnie Cech zmienił zasięg działania, rozszerzając go na terytorium całego kraju.
Zniesienie obowiązkowej przynależności do Cechu, dobrowolność składek członkowskich, likwidacja przydziałów, liberalizacja przepisów administracyjnych, spowodowała ograniczenie znaczenia Cechu dla zrzeszonych zakładów, co skutkowało stopniowym odchodzeniem członków. W pierwszym rzędzie z przynależności rezygnowali przedstawiciele zawodów administracyjnie włączonych do Cechu, jednoosobowe zakłady takie jak producenci waty cukrowej czy nabojów do autosyfonów. Z drugiej strony rezygnowały wielkie firmy, potentaci, których samodzielność organizacyjna, obsługi prawnej, zaopatrzeniowej była na tyle duże, że Cech i jego pomoc po prostu były im niepotrzebne. Dotyczyło to szczególnie zakładów przetwórstwa owoców i warzyw, koncentratów spożywczych. Zmniejszanie się liczby zrzeszonych członków następowało stopniowo, aż do roku 1996. Od tego momentu liczba zakładów utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie ok. 270 zakładów i 350 członków.
Przeważająca większość członków stanowią cukiernicy, oprócz tego jest kilkanaście zakładów piekarskich, paru wytwórców napojów, młynarz, właściciele restauracji, barów, kawiarni, lodziarni, firm cateringowych.
KADENCJE ZARZĄDÓW CECHU
BALTAZAR ZIELIŃSKI | STARSZY CECHU |
STANISŁAW CIECHOMSKI | PODSTARSZY CECHU |
WACŁAW CHABRZYŃSKI | SEKRETARZ ZARZĄDU |
ANTONI ŁUKASIEWICZ | SKARBNIK ZARZĄDU |
BALTAZAR ZIELIŃSKI | STARSZY CECHU |
JÓZEF TRZASKOWSKI | PODSTARSZY CECHU |
KAZIMIERZ ZAWIŚLAK | SEKRETARZ ZARZĄDU |
ANTONI ŁUKASIEWICZ | SKARBNIK ZARZĄDU |
BALTAZAR ZIELIŃSKI | STARSZY CECHU |
JÓZEF TRZASKOWSKI | PODSTARSZY CECHU |
KAZIMIERZ ZAWIŚLAK | SEKRETARZ ZARZĄDU |
ANTONI ŁUKASIEWICZ | SKARBNIK ZARZĄDU |
BALTAZAR ZIELIŃSKI | STARSZY CECHU |
STEFAN WENDEL | PODSTARSZY CECHU |
FRANCISZEK SZCZEPAŃSKI | PODSTARSZY CECHU |
JÓZEF PIETRZAK | SEKRETARZ ZARZĄDU |
MIECZYSŁAW GOSZCZYŃSKI | SKARBNIK ZARZĄDU |
KAZIMIERZ ZAWIŚLAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
BALTAZAR ZIELIŃSKI | STARSZY CECHU |
JERZY BLIKLE | PODSTARSZY CECHU |
STEFAN WENDEL | PODSTARSZY CECHU |
JANUSZ PLEWCZYŃSKI | SEKRETARZ ZARZĄDU |
MIECZYSŁAW GOSZCZYŃSKI | SKARBNIK ZARZĄDU |
ZBIGNIEW GESSLER | CZŁONEK ZARZĄDU |
KAZIMIERZ ZAWIŚLAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
KAZIMIERZ ZAWIŚLAK | STARSZY CECHU |
JERZY BLIKLE | PODSTARSZY CECHU |
STEFAN WENDEL | PODSTARSZY CECHU |
JANUSZ PLEWCZYŃSKI | SEKRETARZ ZARZĄDU |
MIECZYSŁAW GOSZCZYŃSKI | SKARBNIK ZARZĄDU |
ZBIGNIEW GESSLER | CZŁONEK ZARZĄDU |
WOJCIECH HERBACZYŃSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
KAZIMIERZ ZAWIŚLAK | STARSZY CECHU |
JERZY BLIKLE | PODSTARSZY CECHU |
ZBIGNIEW GESSLER | PODSTARSZY CECHU |
TADEUSZ KAŁASA | SEKRETARZ ZARZĄDU |
JANUSZ PLEWCZYŃSKI | SKARBNIK ZARZĄDU |
JULIAN PYRAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
STEFAN WENDEL | CZŁONEK ZARZĄDU |
KAZIMIERZ ZAWIŚLAK | STARSZY CECHU |
ZBIGNIEW GESSLER | PODSTARSZY CECHU |
MIECZYSŁAW GOSZCZYŃSKI | PODSTARSZY CECHU |
TADEUSZ KAŁASA | SEKRETARZ ZARZĄDU |
CZESŁAW KARWACKI | SKARBNIK ZARZĄDU |
JANUSZ PLEWCZYŃSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
JULIAN PYRAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
KAZIMIERZ ZAWIŚLAK | STARSZY CECHU |
ZBIGNIEW GESSLER | PODSTARSZY CECHU |
TADEUSZ KAŁASA | PODSTARSZY CECHU |
JANUSZ PLEWCZYŃSKI | SEKRETARZ ZARZĄDU |
MIECZYSŁAW GOSZCZYŃSKI | SKARBNIK ZARZĄDU |
EDMUND CERAN | CZŁONEK ZARZĄDU |
WŁODZIMIERZ GIERYSZEWSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
WOJCIECH HERBACZYNSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
ZYGMUNT ŚWIĘCKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
KAZIMIERZ ZAWIŚLAK | STARSZY CECHU |
ZBIGNIEW GESSLER | PODSTARSZY CECHU |
TADEUSZ KAŁASA | PODSTARSZY CECHU |
JANUSZ PLEWCZYŃSKI | SEKRETARZ ZARZĄDU |
JÓZEF SUSZEK | SKARBNIK ZARZĄDU |
WŁODZIMIERZ GIERYSZEWSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
WACŁAW KOŁODZIŃSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
JERZY MARSZAŁEK | CZŁONEK ZARZĄDU |
STEFAN PANKOWSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
JERZY ZOSICZ | STARSZY CECHU |
LUDWIK KWAPISZ | PODSTARSZY CECHU |
SOBIESŁAW LENKIEWICZ | PODSTARSZY CECHU |
JAN OLCZAK | PODSTARSZY CECHU |
JANUSZ PLEWCZYŃSKI | PODSTARSZY CECHU |
JÓZEF SUSZEK | SEKRETARZ ZARZĄDU |
JERZY MARSZAŁEK | SKARBNIK ZARZĄDU |
WŁODZIMIERZ GIERYSZEWSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
RYSZARD JASKULSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
DIONIZY ŚLIWIŃSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
ANDRZEJ TOMASZEWSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
ZBIGNIEW WOJDA | CZŁONEK ZARZĄDU |
KAZIMIERZ WOJTUNIK | CZŁONEK ZARZĄDU |
JERZY ZOSICZ | STARSZY CECHU |
JAN OLCZAK | PODSTARSZY CECHU |
JANUSZ PLEWCZYŃSKI | PODSTARSZY CECHU |
DIONIZY ŚLIWIŃSKI | PODSTARSZY CECHU |
KAZIMIERZ WOJTUNIK | PODSTARSZY CECHU |
ANDRZEJ TOMASZEWSKI | SEKRETARZ ZARZĄDU |
JERZY MARSZAŁEK | SKARBNIK ZARZĄDU |
MARIA CELKOWSKA | CZŁONEK ZARZĄDU |
JAN FRANK | CZŁONEK ZARZĄDU |
MACIEJ GÓRA | CZŁONEK ZARZĄDU |
KAZIMIERZ STAŃCZYK | CZŁONEK ZARZĄDU |
JÓZEF SUSZEK | CZŁONEK ZARZĄDU |
ZBIGNIEW WOJDA | CZŁONEK ZARZĄDU |
ZBIGNIEW GESSLER | STARSZY CECHU |
WŁODZIMIERZ GIERYSZEWSKI | PODSTARSZY CECHU |
SŁAWOMIR KOZAK | PODSTARSZY CECHU SEKRETARZ ZARZĄDU |
HENRYK MATEJUK | PODSTARSZY CECHU |
KAZIMIERZ STAŃCZYK | PODSTARSZY CECHU |
JERZY MARSZAŁEK | SKARBNIK ZARZĄDU |
ANDRZEJ KOT | CZŁONEK ZARZĄDU |
ANDRZEJ KOZAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
HENRYK KWAPIŃSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
ANDRZEJ WIGIER | CZŁONEK ZARZĄDU |
JAN OLCZAK | STARSZY CECHU |
SŁAWOMIR KOZAK | PODSTARSZY CECHU |
ANDRZEJ WIGIER | PODSTARSZY CECHU |
ZBIGNIEW WOJDA | PODSTARSZY CECHU |
JANUSZ ŚWIĄTKOWSKI | SKARBNIK ZARZĄDU |
ANDRZEJ AUGUSTYNIAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
WŁODZIMIERZ CZUBAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
ANDRZEJ KOT | CZŁONEK ZARZĄDU |
ANDRZEJ KOZAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
IRENEUSZ SIEROCIŃSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
JOANNA ZBROSZCZYK | CZŁONEK ZARZĄDU |
JAN OLCZAK | STARSZY CECHU |
ZBIGNIEW WOJDA | PODSTARSZY CECHU |
ZOFIA ANTOLAK | SEKRETARZ ZARZĄDU |
JANUSZ ŚWIĄTKOWSKI | SKARBNIK ZARZĄDU |
ANDRZEJ AUGUSTYNIAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
TOMASZ CELKOWSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
WŁODZIMIERZ CZUBAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
JERZY JĘDRYSIAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
ANDRZEJ KOT | CZŁONEK ZARZĄDU |
SŁAWOMIR KOZAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
JAN OLCZAK | STARSZY CECHU |
ANDRZEJ KOZAK | PODSTARSZY CECHU |
JANUSZ ŚWIĄTKOWSKI | PODSTARSZY CECHU SKARBNIK OD 1999 r. |
ZBIGNIEW WOJDA | POSTARSZY CECHU |
ZOFIA ANTOLAK | SEKRETARZ ZARZĄDU |
EDWARD BŁASZCZYK | CZŁONEK ZARZĄDU |
LUDWIK BUCHMAN | CZŁONEK ZARZĄDU |
STANISŁAW PETRYKA | CZŁONEK ZARZĄDU |
WIESŁAW ĆWIEK | CZŁONEK ZARZĄDU |
ZYGMUNT WYPYCH | CZŁONEK ZARZĄDU OD WRZESNIA 1998 r., |
SKARBNIK ZARZĄDU OD STYCZNIA 1999 r. | |
JAN SOŚNICKI | CZŁONEK ZARZĄDU OD STYCZNIA 1999 r. |
JAN OLCZAK | PREZES CECHU |
EDWARD BŁASZCZYK | WICEPREZES CECHU |
JAN SOŚNICKI | WICEPREZES CECHU |
ZBIGNIEW WOJDA | WICEPREZES CECHU |
ZOFIA ANTOLAK | SEKRETARZ ZARZĄDU |
ZYGMUNT WYPYCH | SKARBNIK ZARZĄDU |
LUDWIK BUCHMAN | CZŁONEK ZARZĄDU |
TADEUSZ CICHOŃSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
JAN JEŻAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
JAN OLCZAK | PREZES CECHU |
ZOFIA ANTOLAK | WICEPREZES CECHU |
EDWARD BŁASZCZYK | WICEPREZES CECHU |
LUDWIK BUCHMAN | WICEPREZES CECHU |
TADEUSZ CICHOŃSKI | SEKRETARZ ZARZĄDU |
ANNA ELSNER | CZŁONEK ZARZĄDU |
GRAŻYNA JARZYNA | CZŁONEK ZARZĄDU |
STANISŁAW PETRYKA | CZŁONEK ZARZĄDU |
JERZY JĘDRYSIAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
ZYGMUNT WYPYCH | CZŁONEK ZARZĄDU |
JAN OLCZAK | PREZES CECHU |
EDWARD BŁASZCZYK | WICEPREZES CECHU |
STANISŁAW PETRYKA | WICEPREZES CECHU |
ZYGMUNT WYPYCH | WICEPREZES CECHU, SKARBNIK ZARZĄDU |
ZOFIA ANTOLAK | SEKRETARZ ZARZĄDU |
TADEUSZ CICHOŃSKI | CZŁONEK ZARZĄDU |
ANNA ELSNER | CZŁONEK ZARZĄDU |
JERZY JĘDRYSIAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
REGINA OSKROBA | CZŁONEK ZARZĄ |
JERZY ZOSICZ | CZŁONEK ZARZĄDU |
WOJCIECH HODUŃ | PREZES CECHU |
EDWARD BŁASZCZYK | WICEPREZES CECHU |
ZYGMUNT WYPYCH | WICEPREZES CECHU |
ZOFIA ANTOLAK | SEKRETARZ ZARZĄDU |
WŁODZIMIERZ CZUBAK | CZŁONEK ZARZĄDU DO 17.03.2014 r. |
JAN JEŻAK | CZŁONEK ZARZĄDU OD 17.03.2014 r. |
JERZY JĘDRYSIAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
JERZY ZOSICZ | CZŁONEK ZARZĄDU |
WOJCIECH HODUŃ | PREZES CECHU |
EDWARD BŁASZCZYK | WICEPREZES CECHU |
ZENON ŁUKASZUK | WICEPREZES CECHU |
ZOFIA ANTOLAK | SEKRETARZ ZARZĄDU |
ANNA ELSNER | CZŁONEK ZARZĄDU |
JAN JEŻAK | CZŁONEK ZARZĄDU |
JERZY JĘDRYSIAK | CZŁONEK ZARZĄDU |